Посета средњошколаца PALLADIO EAST DOO
У оквиру блок наставе за предмет Моделирање машинских елемената и конструкција машински актив Ш.Ц. „Никола Тесла“ и представници фирме организовали су једнодневну стручну посету италијанској фабрици PALLADIO EAST DOO у Вршцу. Професор и разредни старешина за матуранте, Живанов Роберт водио је 30 ученика претежно одељења Машински техничар за компјутерско конструисање и 8 ученика смера Техничар за компјутерско управљање (ЦНЦ) машина да се упознају са производним програмом фирме, дана 27.05.2024.
Посета средњошколаца DOO OFFICINA-GAME EAST у Вршцу
Машински актив Ш.Ц. „Никола Тесла“ у оквиру блок наставе за предмет Моделирање машинских елемената и склопова, организовали су једнодневну стручну посету италијанској фабрици DOO OFFICINA-GAME EAST за прецизну механику у Вршцу. Професори Ивковић Жељко, Соколовић Марко, Атанацков Радован и Живанов Роберт водили су 50-ак ученика подељено на две групе 20. и 22. маја.
Вршњачко насиље – превенција, препознавање и интервенција у установама образовања и васпитања
У Хемијско медицинској школи у Вршцу, 18.05.2024. године, директор и наставно особље Школског центра „Никола Тесла“ учествовали су на акредитованом стручном скупу „Вршњачко насиље – превенција, препознавање и интервенција у установама образовања и васпитања“ у трајању од 6 сати. Општи циљ стручног скупа био је унапређење знања и вештина запослених у васпитно-образовним установама за препознавање и разумевање појаве вршњачког социјалног и психичког насиља са крајњим циљем адекватне интервенције и превенције ситуација насиља и креирања толерантног окружења. Специфични циљеви били су: усвајање и унапређивање знања о појавним облицима вршњачког социјалног и психичког насиља, учесталости и факторима ризика у настанку и испољавању вршњачког социјалног и психичког насиља у васпитно-образовним установама; сензибилизација васпитача, наставника и стручних сарадника за препознавање и процену социјалног и психичког вршњачког насиља; упознавање са програмима превенције и усвајање вештина за рад на превенцији социјалног и психичког вршњачког насиља; унапређивање знања о примени Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање; и усвајање метода и техника за рад са децом и ученицима са циљем усвајања ненасилних облика комуникације.
Републичко такмичење у Пироту
Републичко такмичење из статике, компјутерске графике и моделирања машинских елемената се одржало у Техничкој школи у Пироту 17.05.2024 и 18.05.2024 године. На такмичење су ишли ученици Огњен Момчилов (компјутерска графика), Марио Ферјанчић, Веселин Вујичин (Статика), Ненад Стојић (моделирање машинских елемената), и професори Марковић Владан, Роберт Живанов и Соколовић Марко.
Регионално такмичење машинских школа
На Регионалном такмичењу машинских школа одржаном 13.04.2024. године у Бечеју, од шест ученика наше школе, четири су се пласирала на Републичко такмичење. Марио Ферјанчић освојио је друго место из Статике, Веселин Вујичин пето место из Статике, Огњен Момчилов треће место из Компјутерске графике и Ненад Стојић треће место из Моделирања машинских елемената и склопова.
Запажен успех показали су и Василиса Гвозденовић из Компјутерске графике и Петар Јанкулов из Моделирања машинских елемената и склопова. Честитамо!
Успех на републичком такмичењу из Пословне економије
На републичком такмичењу из Пословне економије, одржаном у Првој економској школи у Београду 06.04.2024. године, првом место освојила је Милица Шкорић, ученица одељења IV5, под менторством професора Бобана Ђорђевића. Честитамо.
Више о такмичењу можете прочитати у новинском чланску на порталу Србија данас.
Дани отворених врата Техничког Факултета Михајло Пупин
Технички факултет „Михајло Пупин“ и Ш.Ц. „Никола Тесла“ организовали су једнодевну стручну посету у Зрењанин поводом дана отворених врата факултета. Професор машинске групе предмета, Роберт Живанов водио је 51 ђака 4. разреда машинских, електротехничких и економских смерова. Полазак из Вршца је био са паркинг места код Центра Миленијума у 8:00 часова 27.03.2024. Испред факултета нас је дочекао студент факултета и бивши ученик наше школе, Дејан Ландуп.
Дани отворених врата Факултета Техничких Наука
Машински актив Ш.Ц. "Никола Тесла" 15.12.2023. организовали су једнодевну стручну посету у Нови Сад поводом дана отворених врата Факултета Техничких Наука (ФТН). Директорка школе, Радуловић Жељка са наставницима машинског смера, Ивковић Жељком, Николић Драганом и Живанов Робертом водили су 40 ђака, претежно 3. и 4. разреда смерова машински техничар за компјутерско конструисање и техничар за компјутерко управљање.
Сат програмирања 2023
У оквиру догађаја под називом “Сат програмирања” (Hour of Code) у току информатичке недеље (Computer Science Education Week), у периоду од 04. до 10.12.2023. са ученицима одељења I2 организована је Hour of Code радионица у току редовних часова наставног предмета Рачунарство и информатика. На радионици, ученици су имали прилике да се упознају са основним концептима контроле тока у програмирању кроз блоковско програмирање ликова у Minecraft свету на платформи studio.code.org. Кровна организација која је обезбедила ову платформу је Code.org – непрофитна организација посвећена промовисању информатике. Ученицима који су учествовали, додељени сертификати о учешћу генерисани са платформи studio.code.org.
Конференцијa о образовању у ери вештачке интелигенције Свет испред нас
Конференција о образовању у ери вештачке интелигенције „Свет испред нас“ одржана је 6. децембра 2023. године, од 9 до 17 часова, у Палати Србија у Београду. Скуп је организовао Програм Уједињених Нација за развој у партнерству са Министарством просвете и Фондацијом Петља у оквиру пројекта „Изградња кључних рачунарских компетенција ка раној снази будућности“. Конференција је окупила представнике и представнице академске заједнице, стручну јавност из области образовања, науке, технологије као и друге заинтересоване стране, у циљу заједничке дискусије о утицају нових технлологија, а посебно вештачке интелигенције на образовни систем. Један од предавача на конференцији била је Светлана Радловачки, професор електротехничке групе предмета, а конференцији су присуствовали Жељка Радуловић, директор школе и Велимир Радловачки, професор рачунарске групе предмета.
Такмичење Дабар
У периоду од 13.11.2023. до 17.11.2023. године, ученици Школског центра „Никола Тесла“, који похађају наставу рачунарских предмета, учествовали су на школском такмичењу „Дабар“ – међународном такмичењу из рачунарства и информатике. Такмичење организује удружење „Информационе технологије – Удружење професора Србије“. Такмичење се налази у Календару такмичења и смотри Министартва просвете као смотра из рачунарске и информатичке писмености. Свим ученицима који су учествовали на такмичењу додељене су Захвалнице за учешће на школском такмичењу, док су ментори Потврде добили од организатора. На жалост, ни један ученик ове школске године није успео да оствари пласман на републички ниво такмичења.
Прва мејкерс конференција
Око 50 наставника и директора школа које су већ добиле, или ће до краја године, добити своје Мејкерс лабове, окупило се у Врњачкој Бањи како би се по први пут повезали на једном месту, разменили искуства и стекли нека нова знања и вештине које ће им помоћи у настави и што квалитетнијем коришћењу Мејкерс лабова. У радној и отвореној атмосфери, представљени су програми, такмичења и пројекти за нову школску годину, које ће Група за образовање, заједно са школским тимовима, спроводити у текућој школској години. Посебну пажњу су заокупила предавања и радионице које покривају савремена знања која су до скоро била доступна светким компанијама или великим универзитетима и институтима, попут дизајн тинкинга или неуронаучних експеримената. Нашу школу на конференцији представљали су професори Светлана Његомир, Милан Његомир и Велимир Радловачки.
Одржана 15. Национална конференција ДМуС наставника
Национална конференција наставника средњих школа који спроводе програме предузетничког образовања одржана је петнаесту годину за редом од 22. до 24. октобра у Врњачкој Бањи. Више од 170 наставника из 114 средњих школа из 64 општине у Србији, као и 15 наставника из Македоније и Црне Горе, имало је могућност да освежи и унапреди своја знања и вештине, размени искуства са колегама и ужива у различитим предавањима током три дана конференције. Из наше школе на конференцији су учествовали професори Весна Мицевска, Светлана Његомир, Милан Његомир и Велимир Радловачки.
Др Тијана Продановић, астрофизичарка и ТикТок инфлуенсерка, открила је наставницима како могу да користе популарне дигиталне алате у настави, економиста и директор Сектора трезора и ALM Banca Intesa Данило Мрваљевић говорио је о навикама потрошача и триковима за прављење паметних избора, док је технички директор компаније Roblox Немања Петровић време посветио ефектима, могућностима али и ризицима коришћења вештачке интелигенције. Посебни панели су били посвећени менторској улози пословног сектора у образовању, и то кроз програме као што су Ученичка компанија и Финансијска писменост. Наставници, ученици и пословни ментори из компанија NCR VOYIX, ОТП банка и Телеком Србија поделили су своја искуства учешћа у овим програмима и закључили да ваннаставни програми који на прави начин спајају привреду и образовање могу донети велику вредност младима, а самим тим и целом друштву.
“Наставници представљају темељ сваког образовног система и без улагања у њихова знања и вештине нема ни напретка у нашем образовању. Већ 15 година се трудимо да инспиришемо наставнике да стварају иновативне наставне планове и укључе се у програме који припремају ученике за савремени пословни свет, али и да изградимо мрежу професионалних веза, олакшавајући сарадњу између школа и привреде, чиме се повећава успех ученика и доприноси развоју предузетничког духа у друштву”, изјавио је Дарко Радичанин, извршни директор организације Достигнућа младих у Србији. На догађају је било речи и о Мејкерс лабовима, просторима посебно осмишљеним за мултидисциплинарни рад ученика и наставника, а последњег дана конференције Група за образовање отворила је нови Мејкерс, једанаести по реду, у Гимназији у Врњачкој Бањи. Конференцију је традиционално затворио гост изненађења а ове године то је био Иван Станковић, маркетиншки стручњак, оснивач агенције Communis и аутор емисије „Шта сам теби и ко сам себи”, који је говорио о томе како приметити, зграбити и развити прилике које нам живот пружа.