Eлектротехника
Четворогодишње образовање: техничар информационих технологија, техничар електронике и аутоматике.




Техничар електронике и аутоматике (IV степен образовања)
Oбразовни профил који има за циљ да оспособи ученике да израђују техничку документацију једноставних електронских склопова и система, да израђују компоненте, склопове и уређаје електронике, једноставне мерно-регулационе електронске системе и системе управљања микроконтролером, врше монтажу, инсталацију и поправке компонената, склопова и уређаја електронике као и заштиту животне средине.
Електротехничар рачунара (IV степен образовања)
У оквиру овог профила образују се техничари који се баве одржавањем електронике самог рачунара (хардвер) или реализацијом програма на рачунару (софтвер). Рачунари налазе примену у свим областима људске делатности па је ово занимање веома атрактивно. Могућности запослења су веома велике, јер се рачунари присутни у свим пословима.
Електротехничар електронике (IV степен образовања)
У оквиру овог образовног профила ученици стичу знања из свих области електронике, што им омогућава да се на једноставан и лак начин укључе у све области индустријске производње, да раде у области развоја и примене електронике у свим областима а нарочито у инсталацији медицинске опреме, у свим областима телекомуникација.
Електротехничар процесног управљања (IV степен образовања)
Овај смер представља синтезу више дисциплина електротехнике као што су: енергетика, аутоматика, електроника. Ово је веома перспективно занимање јер обухвата материју која се константно развија и усавршава. Смер представља одличну прилику за амбициозне ученике који желе да стекну најновија сазнања из ових области али и оне који размишљају о даљем школовању.
Електротехничар аутоматике (IV степен образовања)
Електротехничар аутоматике је једнo од најперспективнијих занимања у свету. Ученици се оспособљавају за праћење аутоматских и полуаутоматских управљаних процеса. Ученици се уводе у свет рачунарске технологије и програмирања, упознају се са микропроцесорима и начинима њиховог програмирања.
Електромеханичар за расхладне и термичке уређаје (III степен образовања)
Ученици овог образовог профила биће оспособљени за одржавање грејне и расхладне технике, система грејања, вентилације и хлађења. Широка примена различитих уређаја и система из ове области као и тенденција сталног развоја и примене ових система су гаранција потребе за кадровима оваквог профила.
Електромеханичар за машине и опрему (III степен образовања)
Електричне машине заузимају све више места у нашим домовима а и у индустрији. Као и сваки технички уређај, захтевају редовна одржавања и поправке услед квара, а за то је задужен електро-механичар за машине и опрему. На овом смеру се стичу основна знања из електротехнике неопходна за одржавање и поправку електричних апарата и опреме. Ако волите поправке, технику, ако имате веште прсте и креативност, ово је прави смер за Вас!
Електроинсталатерски радови се односе на: кућне елекроинсталације, противпожарне електроинсталације, инсталације осветљења, инсталације рачунарских мрежа, инсталације телекомуникационих мрежа, видео надзора, интерфона и аларма. Кућни електроуређаји се односе на све кућне уређаје и апарате, осим на ТВ, радио и расхладне уређаје. Индустријска електроопрема тј. опрема за електромоторне погоне и опрема у електроенергетским постројењима се односи на напојне уређаје, моторе, високонапонску склопну мрежу (прекидаче, склопке, растављаче), трансформаторе.
Због употребе савремених технологија, физичка снага није предуслов за бављење овим занимањем тако да се овим послом подједнако успешно могу бавити и жене.


У склопу овог занимања ученици се оспособљавају за откривање и отклањање кварова, монтажу и демонтажу електротермичких и расхладних уређаја (машина за прање и сушење веша, машина за прање суђа, електричних шпорета, микроталасних пећница, аспиратора, усисивача, бојлера, топлотних пумпи, грејних тела (радијатори, кварцне пећи, термоакумулационе пећи), расхладних уређаја (фрижидери, замрзивачи, расхладне витрине), мали кућних апарата (миксери, фенови, пегле, блендери, сецкалице...) итд.

