Машинство и обрада метала
Машински техничар за компјутерско конструисање (IV степен образовања)
Током четворогодишњег школовања ученици овог образовног профила стичу знања за активно коришћење рачунара, моделовање машинских делова и склопова, израду техничко-технолошке документације, писање рачунарских програма. По завршетку школовања ученици могу да се запосле у конструкционим бироима, метало-прерађивачкој индустрији, фабрикама алата и слично.
Техничар за компјутерско управљање ЦНЦ машина (IV степен образовања)
Ученици стичу знања о компјутерски управљивим технолошким процесима. Ученици се оспособљавају за: активно коришћење рачунара; израду технолошке документације на рачунару; пројектовање технолошких поступака за израду делова на ЦНЦ машинама; примену и управљање на ЦНЦ машинама. ЦНЦ машине су компјутерски управљиве машине на којима се изводи аутоматска обрада радног предмета на основу програма. По завршетку школовања ученици су оспособљени за рад у технолошким бироима, алатницама, малим и великим предузећима где се врши обрада метала на ЦНЦ машинама.
Механичар моторних возила (III степен образовања)
Механичар моторних возила је једно од најперспективнијих занимања и има за циљ оспособљавање ученика за сервисирање, одржавање, дијагностику исправности, поправку и замену уређаја и система на возилима. Постоји могућност и приватне иницијативе - оснивање сопственог приватног предузећа.
Бравар заваривач (III степен образовања)
По завршетку школовања БРАВАР-ЗАВАРИВАЧ ће знати и умети да врши израду машинских браварских конструкција, да израђује, монтира и одржава грађевинску столарију и галантерију, врши заваривање машинско браварских и грађевинских конструкција (челичне, алуминијумске и ПВЦ) уградња и одржавање.
ОСТАЛИ СМЕРОВИ
Машински техничар моторних возила (IV степен образовања)
У оквиру овог занимања ученици стичу теоријска и практична знања о моторним, прикључним и специјалним возилима. Детаљно упознавају функциони-сања свих моторних возила. Оспособљава се за компјутерску дијагностику неисправности, одржавање моторних возила, проверу техничке исправности, самостално дефинисање режима рада и стиче знања о новим системима аутоматике, уз познавање рада и пројектовање на рачунару. Пружа могућност за упис на саобраћајни и друге сродне факултете.
Аутомеханичар (III степен образовања)
По завршетку трогодишњег образовања аутомеханичар је оспособљен за проналажење кварова на мотору, за текуће одржавање мотора, генералну поправку мотора као и за монтажу и подешавање делова возила.
Механичар грејне и расхладне технике (III степен образовања)
Оспособљава ученике за уградњу, и одржавање свих врста котлова на чврста, течна и гасовита горива; постављање и одржавање постројења за локалну и централну климатизацију; постављање, монтажу, инсталацију и одржавање постројења за производњу топле воде. Велике су могућности запослења али и оснивања самосталног предузећа.
Прецизни механичар (III степен образовања)
По завршетку трогодишњег образовања прецизни механичар је оспособљен за проналажење кварова на свим прецизним механизмима и машинама, како у индустрији тако и у малој привреди. Мајстор овог профила обавља поправке разних комплексних уређаја као што су машине за шивење, камере, фотоапарати, медицински апарати, различити уређаји за мерење. У оквиру овог занимања постоји велике могућности за покретање сопственог приватног бизниса.
Механичар гасо- и пнеумо-енергетских постројења (III степен образовања)
Током школовања ученици се оспособљавају за инсталисање гасне опреме и уређаја; постављање нове инсталације у мрежама по пројекту; припрема и тестирање гасне мреже за пуштање у рад итд. Након завршетка школовања, могу се запослити у свим предузећима која се баве гасном техником.